Mein Personal Sp. z o.o.
Ul. Grudzicka 51B/7, 45-432 Opole

Koszty utrzymania w Niemczech

praca a życie w Niemczech praca a życie w Niemczech
Niemcy są najczęściej wybieranym celem wyjazdów zarobkowych. Stawki są bardzo atrakcyjne i w większości to one przyciągają coraz więcej pracowników z Polski. Jednak przez wyjazdem za granicę warto oprócz swojej pensji poznać także koszty pobytu i utrzymania.

Mieszkanie i transport w Niemczech

Według danych statystycznych ok. 40% dochodów należy przeznaczyć na zakwaterowanie oraz transport. Oczywiście ceny będą różne, w zależności od miejsca zamieszkania, odległości od miejsca pracy, sposobu transportu. 

Wybierając pracę z naszą agencją pracy w Niemczech nie ponosisz żadnych kosztów związanych z mieszkaniem oraz transportem, ponieważ to my będziemy odpowiedzialni za twoje zakwaterowanie oraz transport, w związku z tym więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Wyżywienie

W tej kwestii trudno jest o ścisłe rachunki, ponieważ wiele zależy od tego, czy preferujesz jadanie „na mieście”, gotowe produkty czy samodzielne przyrządzanie posiłków. 

W popularnych sklepach i supermarketach niemieckich ceny podstawowych artykułów spożywczych są zbliżone do cen polskich lub nieznacznie wyższe (w przeliczeniu na PLN). Dla porównania cena bułki to średnio ok. 0,20€ (0,85 zł), mleko – ok. 0,70€ (3,00 zł), ziemniaki 1€ za kg (ok. 4,30 zł), cukier 0,80€ (ok. 3,40 zł)
Możemy także zdecydować się na jedzenie w restauracjach, barach czy stołówkach, ale tu ceny są bardzo zróżnicowane, zaczynając od kilku euro, a kończąc na setkach.

Należy też pamiętać, że ceny wyrobów tytoniowych są o wiele większe niż w Polsce – przykładowo paczka papierosów to wydatek w granicach 6-8€ (ok. 25-35 zł).

Środki czystości

Podobnie jak w przypadku artykułów spożywczych środki czystości oraz kosmetyki możemy kupić w cenach zbliżonych do polskich, choć wiele produktów możemy kupić o wiele taniej! Na podstawowe środki czystości i higieny osobistej nie powinnyśmy wydać więcej niż w Polsce.

Rozrywka

Niestety, rozrywka w Niemczech kosztuje prawie dwa razy więcej niż w Polsce. Jednakże w niektórych okresach możemy odpocząć lub pobawić się na organizowanych lokalnie imprezach i spotkaniach, które często związane są z kulturą danego regionu. To także świetna okazja do poznania nowych ludzi czy spróbowania lokalnych specjałów.

Podsumowanie

Koszty życia w Niemczech są zdecydowanie wysokie, jeśli wliczymy w nie koszty zakwaterowania oraz transportu. Pozostałe wydatki są zbliżone do polskich standardów i zależne od naszych prywatnych preferencji. Artykuły tzw. pierwszej potrzeby dostaniemy w stosunkowo niskich cenach, cen wysokich i bardzo wysokich raczej będziemy szukać wśród produktów związanych z ubraniem czy rozrywką, choć nie jest to też reguła. Warto podczas pobytu w Niemczech rozeznać się w pobliskim otoczeniu, porównać ceny różnych produktów, gdyż często mogą się one od siebie znacząco różnić.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej strony oznacza akceptację przez Ciebie Klauzuli informacyjnej i przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności dotyczącą danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną i wykorzystywania plików Cookies.