Mein Personal Sp. z o.o.
Ul. Grudzicka 51B/7, 45-432 Opole

Koszty utrzymania w Niemczech

praca a życie w Niemczech praca a życie w Niemczech
Niemcy są najczęściej wybieranym celem wyjazdów zarobkowych. Stawki są bardzo atrakcyjne i w większości to one przyciągają coraz więcej pracowników z Polski. Jednak przez wyjazdem za granicę warto oprócz swojej pensji poznać także koszty pobytu i utrzymania.

Mieszkanie i transport w Niemczech

Według danych statystycznych ok. 40% dochodów należy przeznaczyć na zakwaterowanie oraz transport. Oczywiście ceny będą różne, w zależności od miejsca zamieszkania, odległości od miejsca pracy, sposobu transportu. 

Wybierając pracę z naszą agencją pracy w Niemczech nie ponosisz żadnych kosztów związanych z mieszkaniem oraz transportem, ponieważ to my będziemy odpowiedzialni za twoje zakwaterowanie oraz transport, w związku z tym więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Wyżywienie

W tej kwestii trudno jest o ścisłe rachunki, ponieważ wiele zależy od tego, czy preferujesz jadanie „na mieście”, gotowe produkty czy samodzielne przyrządzanie posiłków. 

W popularnych sklepach i supermarketach niemieckich ceny podstawowych artykułów spożywczych są zbliżone do cen polskich lub nieznacznie wyższe (w przeliczeniu na PLN). Dla porównania cena bułki to średnio ok. 0,20€ (0,85 zł), mleko – ok. 0,70€ (3,00 zł), ziemniaki 1€ za kg (ok. 4,30 zł), cukier 0,80€ (ok. 3,40 zł)
Możemy także zdecydować się na jedzenie w restauracjach, barach czy stołówkach, ale tu ceny są bardzo zróżnicowane, zaczynając od kilku euro, a kończąc na setkach.

Należy też pamiętać, że ceny wyrobów tytoniowych są o wiele większe niż w Polsce – przykładowo paczka papierosów to wydatek w granicach 6-8€ (ok. 25-35 zł).

Środki czystości

Podobnie jak w przypadku artykułów spożywczych środki czystości oraz kosmetyki możemy kupić w cenach zbliżonych do polskich, choć wiele produktów możemy kupić o wiele taniej! Na podstawowe środki czystości i higieny osobistej nie powinnyśmy wydać więcej niż w Polsce.

Rozrywka

Niestety, rozrywka w Niemczech kosztuje prawie dwa razy więcej niż w Polsce. Jednakże w niektórych okresach możemy odpocząć lub pobawić się na organizowanych lokalnie imprezach i spotkaniach, które często związane są z kulturą danego regionu. To także świetna okazja do poznania nowych ludzi czy spróbowania lokalnych specjałów.

Podsumowanie

Koszty życia w Niemczech są zdecydowanie wysokie, jeśli wliczymy w nie koszty zakwaterowania oraz transportu. Pozostałe wydatki są zbliżone do polskich standardów i zależne od naszych prywatnych preferencji. Artykuły tzw. pierwszej potrzeby dostaniemy w stosunkowo niskich cenach, cen wysokich i bardzo wysokich raczej będziemy szukać wśród produktów związanych z ubraniem czy rozrywką, choć nie jest to też reguła. Warto podczas pobytu w Niemczech rozeznać się w pobliskim otoczeniu, porównać ceny różnych produktów, gdyż często mogą się one od siebie znacząco różnić.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.